Ko si začenjal v spletnem okolju, si verjetno takoj naletel na besedo “blog”. Kako kul je bloganje, kaj vse se da s tem početi, kakšne prednosti vse prinaša (Tomaž je o tem pisal tule).
Ko sva se začela že pred časom pogovarjati o tej tematiki, je padla ideja, da se naredi neke vrste serija člankov na temo bloganja za začetnike.
Tole, kar je pred teboj, je prvi članek v seriji “Bloganje za začetnike”.
Ampak malce prehitevam samega sebe.
Kaj me pravzaprav dela kompetentnega za pisanje o bloganju? Z bloganjem sem resneje začel nekje v letu 2007, ko sva s kolegom Mitjo začela soustvarjati najbolj znan blog na področju knjižničarstva v Sloveniji – Biblioblog. Gre za tipičnega predstavnika tega, kar naj bi blog bil (neke vrste spletni dnevnik). Do danes sem spisal preko 400 objav, od tega tudi precej strokovnih in nekaj znanstvenih člankov. Med drugim si lastim tudi spletni medij GR8 marketing, kjer pišem o podjetništvu, spletnem poslu ipd.
Iskanje kvalitetnih informacij je vedno bilo v moji krvi, kar sovpada tudi z mojo formalno izobrazbo, po kateri sem univ. dipl. bibl. Oziroma po domače – knjižničar. Prebiram tudi ogromno člankov iz mojega področja delovanja. Med 100-250 na dan jih preletim. Od tega 15 resno preberem. Od tega nekje 3 shranim. In kombinacija prakse in teorije se kažejo v člankih kot je tale.
Gremo po vrsti!
Velika verjetnost je, da ti je beseda blog že tako znana, da sploh ne razmišljaš več, kaj bi lahko pomenila. Preprosto je zasidrana v tvojem slovarju.
Vendar verjel ali ne, tudi dandanes se ljudje prvič “priklapljajo” na svetovni splet in spoznavajo vse te stvari, ki so tebi lahko samoumevne.
Ravno zato sem se odločil, da začnem na samem začetku in poskusim odgovoriti na to osnovno in precej ne-seksi vprašanje:
Kaj je blog?
Kaj sploh je blog?
Blogi oziroma weblogi (ang. besedi “web” + “log”) so se na spletu pojavili nekje v letih 1997-1998.
Po sami definiciji (ponavadi za osnovno definicijo skočim kar na Wikipedijo.) so to spletni dnevniki (spletniki), katerih vsebina je objavljena po časovnem zaporedju.
Na spletnih straneh boš največkrat lahko prebral definicijo v tej obliki:
- Blog (samostalnik) – dnevnik, ki je objavljen na svetovnem spletu.
- Bloger (samostalnik) – oseba, ki piše blog.
- Blogati (glagol) – pisati blog.
- Bloganje (glagol) – rezultat pisanja bloga.
Obstajajo različne vrste, ki se razlikujejo npr. glede na žanr (modni, politični, izobraževalni), vrsto medija (ali vsebujejo tekst, grafiko, videe ipd.), včasih tudi glede na napravo, s katero je bil ustvarjen (npr. s telefonom ali s kamero).
V kolikor ti angleški jezik ne dela težav, si oglej spodnji krajši video na temo, kaj je blog.
V kolikor ti zgornje definicije zadoščajo, super. V kolikor ne, jih imam še peščico spodaj.
Preproste definicije bloga
V slovenskem jeziku najdemo predvsem preproste definicije tega kar blog je. Npr.
- Blog je spletni dnevnik.
- Blog je izraz za osebni dnevnik oziroma spletni dnevnik, ki ga lahko uporablja vsak, ki zna uporabljati svetovni splet.
- Blog je spletna stran, kjer nekdo objavlja razne vnose ali misli na določeno temo.
Slediš? Tu se namreč stvari začnejo malce bolj zapletati.
Manj preproste definicije bloga
- Blog je spletni dnevnik, kjer ti kot bloger deliš koristne nasvete znotraj določenega trga.
- Gre za spletno stran, ki periodično v obratnem vrstnem redu prikazuje besedila, slike in druge elemente, ki jih njihovi avtorji sproti dodajajo.
- Blog je spletna stran, podobno kot forum ali kakšna druga spletna stran z možnostjo socialne interakcije.
- Danes lahko blog prevzame obliko mikrobloga (kot je Twitter ali Tumblr), video bloga (npr. preko Youtube-a) ali kakšne tretje oblike, ki temelji na določeni tehnologiji.
Jeff Jarvis (znan novinar), pa o definiranju bloga piše naslednje:
Vseeno mi je, kakšna je definicija. Nobene potrebe ni pravzaprav, da bi morali definirati kaj blog je. Dvomim, da je kdaj obstajalo zanimanje recimo po definiciji časopisa ali televizije ali radia ali knjige.
Blog je zgolj orodje, ki vam omogoča da lahko naredite vse v razponu od spreminjanja sveta, do deljenja vašega nakupovalnega seznama. Ljudje bojo uporabili blog, kakor jim bo ustrezalo.
Za konec
V članku sem ti prikazal tako preproste kot zapletene definicije bloga. In tudi danes, po 8 letih intenzivnega bloganja, precej težko odgovarjam nekomu, ki mi postavi tako preprosto vprašanje, kot je:”Kaj je blog?”
Zame osebno je blog predvsem:
- Orodje za dvosmerno komunikacijo.
- Orodje za vzpostavljanje blagovne znamke.
- Orodje za vsebinski marketing.
Namesto tega si rajši zamisli tole. Blog je karkoli želiš, da je – ne gre se toliko “kaj je” kot “zakaj je”.
Vprašanje dneva – Kaj pa zate pomeni blog? Vesel bom vsakega odgovora. 🙂